Co wpływa na wysokość alimentów?
Z jednej strony są to usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej. Ich wysokość zależy od sytuacji życiowej tej osoby.
Na kwotę potrzebną do utrzymania się wpływać mogą zwłaszcza problemy zdrowotne, takie jak przewlekłe choroby, które wymagają drogiego leczenia, konieczność leczenia ortodontycznego czy poważne wypadki, których skutkiem jest kosztowna operacja i długotrwałe leczenie.
Na wysokość alimentów wpłynie także kontynuowanie nauki, zakup podręczników, opłacanie korepetycji, wynajęcie stancji dla dziecka uczącego się poza miejscem zamieszkania, ale także rozwijanie pasji dziecka czy zajęcia rekreacyjne.
Każdorazowo należy zastanowić się, jakie koszty ponoszone są w związku z utrzymaniem, ale także, jakie koszty powinny być ponoszone, ale nie są, z uwagi na brak środków finansowych.
Z drugiej strony, przy ustalaniu wysokości alimentów brane są również pod uwagę możliwości osoby, na której ciąży obowiązek ich płacenia. Celem alimentów jest bowiem dostarczanie uprawnionym środków utrzymania, nie zaś zrujnowanie finansowe osób zobowiązanych.
Z punktu widzenia celowości tego świadczenia najważniejsze jest jego regularne płacenie. Dlatego ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość alimentów są możliwości finansowe zobowiązanego, w tym przede wszystkim jego zarobki.
Sąd analizuje zarobki każdego z rodziców, przyjmując zasadę, że każdy z rodziców zobowiązany jest do partycypowania w kosztach utrzymania dziecka.
Kiedy można starać się o zwiększenie wysokości alimentów?
Kwota alimentów, która została ustalona na początku, może ulec zmianie. Wpływ na tę zmianę mają obie przesłanki – zarówno usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej, jak też możliwości zarobkowe i majątkowe osoby zobowiązanej do płacenia.
Wysokość alimentów może ulec zwiększeniu, jeżeli zwiększą się potrzeby osoby uprawnionej. Taka sytuacja może mieć miejsce, np. w razie pogorszenia stanu zdrowia, którego stukiem będzie obiektywne zwiększenie wydatków na leczenie, ale też rozpoczęcie nauki w liceum, co wiąże się z koniecznością zakupu książek, a po 18 roku życia także utratą świadczenia 500 +.
Wartość świadczenia może wzrosnąć również w razie poprawy warunków finansowych osoby zobowiązanej. Chodzi tu przede wszystkim o wzrost zarobków, który może mieć miejsce, np. w razie awansu w pracy, zakończenia przez rodzica nauki i podjęcia pracy.
Kiedy można zmniejszyć wysokość alimentów?
Wysokość świadczenia, która została określona na początku, może również zostać zmniejszona. Przesłanki obniżenia wartości alimentów są takie same jak przy podwyższeniu świadczenia – usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.
O obniżenie wysokości alimentów można ubiegać się, jeżeli usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej ulegną zmniejszeniu. Przykładem takiej sytuacji może być udane zakończenie długotrwałego, drogiego leczenia, albo też udowodnienie przez zobowiązanego do alimentów, że uprawniony pomimo istnienia takich zaleceń nie leczy się lub nie ponosi wydatków na leczenie. Może się przykładowo zdarzyć, że w związku ze zmianą zatrudnienia zobowiązanego do alimentów lub drugiego małżonka, uprawniony do alimentów zostanie objęty bezpłatnym dla uczestników leczeniem prywatnym gwarantowanym przez pracodawcę jednego z rodziców.
Przesłanką zmniejszenia wysokości alimentów może też być pogorszenie się sytuacji finansowej zobowiązanego. Sytuacja taka może mieć miejsce, np. w razie konieczności zmiany pracy na gorzej płatną lub w przypadku choroby zobowiązanego, która wiązać się będzie z koniecznością ponoszenia kosztów.
Ważne, aby pamiętać, że procedura i wymogi mogą się różnić w zależności od konkretnych okoliczności.
Jeżeli masz wątpliwości dotyczące swojego prawa do alimentów, skontaktuj się z nami – odpowiemy na Twoje pytania i przeprowadzimy Ciebie przez cały proces.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.