Komu przysługuje dozór elektroniczny?

Na czym polega dozór elektroniczny?

Osoby, które zostały skazane przez sąd na karę więzienia, mogą ubiegać się o wykonanie swojej kary w systemie dozoru elektronicznego. Jest to dużo mniej dolegliwa forma odbywania kary pozbawienia wolności, bo nie wymaga ona spędzania czasu w więzieniu.

Dozór elektroniczny może polegać na :

  • obowiązku przebywania przez skazanego w określonym czasie (dnie tygodnia, godziny) w miejscu, które zostało wskazane przez sąd
  • ciągłym monitorowaniu miejsca pobytu skazanego przy użyciu środków technicznych
  • kontrolowaniu zachowywania przez skazanego wymaganej minimalnej odległości od osoby, do której nie wolno mu się zbliżać

Kiedy można ubiegać się o dozór elektroniczny?

Decyzja o udzieleniu zgody na wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego zależy od sądu. Aby otrzymać taką możliwość należy spełnić szereg przesłanek.

Na początku sąd sprawdza, czy osoba ubiegająca się o dozór elektroniczny, spełniła przesłanki ogólne – wstępne:

  • kara, którą orzeczono wobec skazanego, nie może być większa niż 1,5 roku,
  • nie istnieją szczególne względy, które wskazują, że skutkiem odbycia kary w systemie dozoru elektronicznego może być nieosiągnięcie celów kary (m.in. sprawienie, aby skazany nie powrócił do popełniania przestępstw),
  • skazany ma miejsce stałego pobytu,
  • pełnoletnie osoby, które mieszkają razem ze skazanym w miejscu jego stałego pobytu, wyraziły zgodę na dozór elektroniczny,
  • warunki techniczne w miejscu stałego pobytu skazanego umożliwiają odbycie przez niego kary w systemie dozoru elektronicznego.

W dalszej kolejności skazany musi spełnić przesłanki szczegółowe, które zależą od tego, czy rozpoczął już odbywanie kary pozbawienia wolności. 

Jeżeli jeszcze nie rozpoczął, może otrzymać zgodę na dozór elektroniczny, jeżeli jego stopień demoralizacji, względy bezpieczeństwa oraz inne szczególne okoliczności wskazują, że nie ma potrzeby, aby odbywał on swoją karę w więzieniu. Są to niezbyt konkretne wymagania, co wskazuje, że wiele zależy od subiektywnej decyzji sądu.

Jeżeli skazany rozpoczął już swój pobyt w więzieniu, może otrzymać zgodę na zmianę sposobu wykonywania kary, jeżeli jego dotychczasowa postawa i zachowanie w więzieniu przemawiają za podjęciem przez sąd takiej decyzji.

Jak ubiegać się o dozór elektroniczny?

Sąd może udzielić zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostanie złożony stosowny wniosek. 

Wniosek ten może złożyć sam skazany oraz jego obrońca (adwokat), a także prokurator, sądowy kurator zawodowy oraz dyrektor zakładu karnego. 

Wniosek powinien być złożony na piśmie i zawierać uzasadnienie, które będzie odnosiło się do przesłanek, które zostały wskazane wyżej, a także oświadczenie pełnoletnich osób zamieszkujących miejsce stałego pobytu skazanego.

Sąd penitencjarny wydaje postanowienie, w którym wyraża zgodę na dozór elektroniczny lub odmawia udzielenia tej zgody w terminie 30 dni od dnia wpłynięcia wniosku. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie, które należy złożyć niezwłocznie. Sąd rozpatruje je w terminie 7 dni.

Jeżeli sąd nie wyrazi zgody na dozór elektroniczny, skazany może się ponownie złożyć taki wniosek po upływie 3 miesięcy.

Jeżeli chcesz ubiegać się o dozór elektroniczny, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata, który może złożyć wniosek w Twoim imieniu.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.

Zadzwoń
Lokalizacja