Powiązane artykuły:
Dział spadku – na czym polega i kiedy można go przeprowadzić?
Kto dziedziczy, gdy nie ma testamentu?
Choć w skład spadku mogą wchodzić zarówno aktywa, jak i pasywa, polskie prawo nie przewiduje możliwości dzielenia długów spadkowych.
Dział spadku polega więc jedynie na podziale aktywów. Długi są dzielone automatycznie wraz z podziałem aktywów – proporcjonalnie do niego.
Jest to korzystne rozwiązanie dla spadkobierców, ponieważ sprawia, że żaden z nich nie będzie musiał ponosić pełnej odpowiedzialności za całość długów spadkowych. Odpowiedzialność każdego spadkobiercy będzie ograniczać się jedynie do tej części długów jaka wynika z przypadającej mu części podzielonego spadku.
Czy można podzielić jedynie część spadku?
Nie zawsze spadkobiercy chcą podzielić całość spadku. Może dojść do sytuacji, w której chcą oni nadal zachować współwłasność niektórych rzeczy bądź praw pozostałych po spadkodawcy. W takiej sytuacji prawo zezwala na podzielenie jedynie części spadku.
Przy podziale sądowym, preferowany jest jednak podział całości. Podział części spadku powinien być w tym przypadku dokonywany jedynie z ważnych powodów. Przepisy wskazują, że takim powodem jest przede wszystkim fakt, że do spadku należy przedsiębiorstwo. Wówczas naturalnym jest, że reszta spadku jest dzielona, tak aby każdemu ze spadkobierców łatwiej było korzystać ze swojej części spadku, a przedsiębiorstwo pozostaje w ich wspólnym władaniu.
Przy podziale umownym, takie ograniczenia nie istnieją. Zakres spadku, który jest dzielony, zależy od decyzji spadkobierców.
Jeżeli masz potrzebujesz pomocy w przeprowadzeniu działu spadku lub masz wątpliwości dotyczące swoich praw jako spadkobiercy, skontaktuj się z nami – odpowiemy na Twoje pytania i przeprowadzimy Ciebie przez cały proces.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.